İçeriğe git


Bilgilendirme!

Yeni Vip Üyelik Paket Sistemi Hakkında Bilgilendirme! Ayrıntılar İçin Tıklayın!


Resim

İtalyan Erotik/Komedi Filmleri

- - - - - Edwige Fenech İtalyan Erotik Komedi Monica Guerritore Carroll Baker

 • Cevap İçin Giriş Yapın
Bu konuya 3 yanıt gönderildi

#1
cat

cat

  Yeni Üye

 • Üye
 • 27 İleti

Edwige Fenech’li The School Teacher Serisi

 

school_teacher_collection11.jpg

 

The School Teacher Collection, Edwige Fenech’in başrollerinde oynadığı üç İtalyan erotik komedi filminden oluşan bir seri. İlk film The School Teacher / L’insegnante (1975), ikincisi The School Teacher in College / L’insegnante va in collegio (1978) ve serinin son filmi ise The School Teacher in the House / L’insegnante viene a casa (1978).  

 

The School Teacher / L’insegnante (1975)  

 

Serinin ilk filminin yönetmeni Nando Cicero. Başrolde güzel oyuncu Edwige Fenech’in yanı sıra Vittorio Caprioli ve Alfredo Pea oynuyor. Filmin konusu ise kısaca şöyle: Giovanna Pagaus (Edwige Fenech), Franco’nun (Alfredo Pea) özel öğretmenidir. Bu seksi ve güzel öğretmen karşısında duygularına engel olamayan Franco, öğretmenine aşık olur. Hatta ona daha da yakınlaşabilmek için gay olduğunu bile söyler.

 

insegnante_1975_-.jpg

 

The School Teacher in College / L’insegnante va in Collegio (1978)  

 

Serinin bu filminde ise ilk filmden Edwige Fenech dışında tanıdık başka isimler de var. Fakat Edwige Fenech dahil diğerleri de farklı karakterleri canlandırıyorlar. Konu olarak da ilk filmin devamı değil, farklı karakterlerle farklı bir konu işlenmiş. Güzel Edwige Fenech bu filmde sadece erkeklerin okuduğu bir Katolik okulunda çalışan öğretmen Monica Sebastiani rolünde. Serinin bu ikinci filmi, ilk filmin yakaladığı komediyi aynı ölçüde yakalayamamış. Ayrıca senaryo da çok başarılı değil, fakat Edwige Fenech izlenmeye değer. Ayrıca bu filmin yönetmeni ilkinden farklı olarak Mariano Laurenti.

 

L%E2%80%99insegnante-va-in-Collegio-1978

 

The School Teacher in the House / L’insegnante viene a casa (1978)  

 

The School Teacher Collection serisinin bu son filminin yönetmenliği Michele Massimo Taranti’ye ait. Yine ikinci filmde olduğu gibi, hem karakterler hem de senaryo birinci ve ikinci filmden farklı. Kastta ise Edwige Fenech dışında diğer iki filmde de yer alan Alvaro Vitali var. 70’li yılların tipik İtalyan erotik komedi filmlerinden olan film için serinin en zayıf halkası demek yanlış olmaz. Ayrıca yönetmen sadece bir yıl sonra bu filmin remake’ini yapmış. Fakat bu remake filmde Edwige Fenech yerine Anna Maria Rizzoli oynuyor. Bu üçüncü filmde Edwige Fenech, Luisa De Dominicis rolünde. Fakat bu sefer filmin adının aksine öğretmen olarak değil bir otelde piyano çalan biri rolünde. Belki de bir piyano öğretmeni. Zengin bir politikacı olan Ferdinando Bonci Marinotti’nin (Renzo Montagnini) metresi olan Luisa (Edwige Fenech) adam tarafından terk edilir. Çalıştığı otelin evli müdürü, otel çalışanı ve müdürün yakışıklı oğlu tarafından sürekli röntgenlenmektedir ve kadına aşık olmuşlardır. Luisa’yı kendilerine aşık etmek için her yolu denerler.

 

Linsegnante-viene-a-casa-1978.jpg

 

The School Teacher Collection, başrolünde oynayan Edwige Fenech uğruna izlenebilecek, 70’lerin tipik İtalyan erotik komedi unsurlarını barındıran, keyifli bir seri. 70’lerin İtalyan erotik komedilerinden hoşlanıyorsanız ve benim gibi bir Edwige Fenech hayranıysanız kesinlikle izlenmesi gereken bir seri.

 

Not: İyi Kötü Film sitesinden alınmıştır.

 

Edwige Fenech hayranlarının mutlaka izlemesi gereken bir seridir. İtalyan erotik komedi filmlerinin aranan yüzü Edwige Fenech'in bu kategoride bir çok filmi bulunmaktadır.

 

Grazie… nonna (1975)

 

grazie...nonna_.jpg

 

Grazie…nonna aslında bize çokta uzak bir film değil. 1975 yılında Osman F. Seden bu filmden esinlenerek Teşekkür Ederim Büyükanne filmini çeker. Türk versiyonu filmde büyükanne rolünü İtalyan güzel Sonia Viviani oynamaktadır. Teşekkür Ederim Büyükanne ve Grazie…nona aralarındaki ufak birkaç farklılığın dışında bire bir aynı filmler. Hatta bazı diyaloglar bile aynı. Fakat oyunculuktan mı, yoksa atmosferin etkisi mi adını siz koyun Teşekkür Ederim Büyükanne bana bu filmden daha eğlenceli ve iyi bir film gibi geldi.
 
Grazie nonna, yönetmenliğini Franco Martinelli’nin yaptığı, 1975 yapımı bir film. Klasik bir İtalyan erotik-komedi filmi.
 
İlk cinsel deneyimini büyükannesiyle yaşayan bir ergen… Büyükanne ise henüz otuzlu yaşların başında, 70lerin İtalyan istismar filmlerinin unutulmaz güzellikteki aktristi Fransız/Cezayir asıllı Edwige Fenech. Persiquetti ailesinin büyükbabaları, ikinci eşiyle evlendiği gece ölür. Yeni büyükanne üvey oğlunu ve üvey torunlarını görmek üzere Venezuella’dan İtalya’ya ziyarete gelir. Büyükanneyi havaalanında karşılama görevi ise evin en genç üyesi Carletto’ya (Valerio Fioravanti) verilir. Yaşlı bir büyükanne bekleyen Carletto, karşısında Maria Juana’yı (Edwige Fenech) görünce şaşkına döner. Böylesine bir güzellik karşısında heyecanlanmadan duramaz. Büyükannesine, karşı konulamaz bir cinsel arzu beslemektedir.   
 
Carletto bir süre evdekilerden Maria Juana’yı saklar; fakat çok geçmeden Carletto’nun güzel bir kadınla gece gezmelerinde görüldüğü aile üyelerinin kulağına gider. Bir restoranda babasına yakalanan Carletto durumu daha fazla saklayamaz ve büyükanneyi aile üyeleriyle tanıştırır. Filmin bundan sonrası tahmin edebileceğiniz gibi evdeki erkeklerin güzel büyükanne Maria’yı baştan çıkarma uğraşlarıyla geçmekte. Tabi büyükanne erkeklerin aklını başından alırken aile bireyleri arasındaki kopuklukları da ilerleyen günlerde gidermeye çalışacak ve giderayak aileyi birbirine kenetleyecektir.
 
Kuşkusuz filmi en önemli kılan özellik Edwige Fenech’in varlığı. Birçok sahnede Fenech’in kusursuz güzelliğini görmek mümkün. Diğer İtalyan erotiklerine nazaran filmde dikkatimi çeken bir başka husus ise filmdeki kadın oyuncuların (Fenech haricinde) çirkinlikleri. İtalyan erotik komedilerinde çok fazla rastlamadığımız bu özellik erkek izleyicileri rahatsız edebilirdi fakat Fenech’in varlığı bu olumsuzluğu yok etmeye fazlasıyla yetiyor. Fenech’in bu filmini baz alarak oyunculuğu hakkında da birkaç kelam etmek gerekirse tam bir fiyasko olduğunu söyleyebilirim. Komedi erotik filmlerdeki oyunculuğunu birkaç istisna dışında çok beğenmesem de bu filmdeki performansı gerçekten içlerindeki en kötüsüydü.
 
Filmin oyuncu kadrosu ise birkaç istisna dışında çok parlak değil. Yönetmen Martinelli birçok İtalyan yönetmenden alıştığımız üzere çeşitli türlerde filme imza atmış. Bu özelliği filmde elektriklerin kesildiği bir sahnede kendini fazlasıyla hissettiriyor, kendinizi birden gotik bir korku filminde sanmanız olası.
 
LoverBoy.jpg

 

 

grazie...nonna-edwigefenech.jpg

 

Not: İyi Kötü Film sitesinden alınmıştır.

 

Bu film ve Türk versiyonu Teşekkür Ederim Büyükanne (1975) arka arkaya izlendiğinde birçok benzerlik göze çarpacaktır. 70'li yıllarda İtalya'da başlayan erotik komedi film furyasından Türk sineması da etkilendi. Benzer konulu birçok film çekildi.

 

Fotografando Patrizia (1985)

 

Fotografando-Patrizia.poster.jpg

 

Fotografando Patrizia yasaklanmış, düşüncesi bile insanı rahatsız eden bir duygunun, tutkunun işlendiği bir film. Açıklanamayacak, ifşa edilemeyecek bir aşkın erotik hikayesi… İki kardeşin erotik hikayesi…
 
70’li yıllar İtalyan erotik filmlerine baktığımızda komedi unsurunun erotizmden daha etkili olduğunu görüyoruz. İtalya’da bizdeki gibi kayıp yıllar olarak nitelendirilen 70’li yıllardan sonra İtalyan sineması yeni arayışlara giriyor. Fotografando Patrizia da bu arayışların belki de en iyi örneklerinden biri.
 
Filmimiz çok alışık olmadığımız, duyduğumuzda ise insanın tüylerini diken diken eden bir konuya sahip.
 
Patrizia (Monica Guerritore) başarılı bir moda tasarımcısıdır. Erkek kardeşi Emilio (Lorenzo Lena) ise içine kapanık, hastalık hastası, gününü TV karşısında geçiren bir gençtir. İki kardeşin yolları annelerinin ölümüyle tekrar kesişir. Kardeşinin sorumluluğunu üstlenen Patrizia aynı zamanda onun bu içine kapanık halinden uzaklaştırmaya gayret gösterir. Emilio hemen hemen bütün gününü televizyon karşısında oyun oynayarak ya da porno filmler izleyerek geçirmektedir. Sokakta çocukların bisiklete bindiğini gördüğü sahne ise oldukça ilginçtir. Zira Emilio dışarıdaki çocuklara acınası bir yüz ifadesiyle bakar ve hemen içerideki spor salonlarındakine benzer bir bisiklete biner. Emilio, ablası Patrizia’nın özel hayatını da dikkatli bir biçimde izlemektedir. Erkek arkadaşlarıyla ilişkilerini gizli gizli takip eder. İki kardeş artık birbirlerinin özel dünyasıyla o kadar iç içedirler ki duygusal anlamda da bir birlerine yaklaşırlar. Patrizia duştan çıktığı bir sahnede kardeşine bir anne gibi sarılır. İki kardeşin sevgi dolu bu kucaklaşması Patrizia’nın kardeşinin ereksiyon halindeki penisini fark etmesiyle sonra erer. İki kardeş arasında bir süre sonra seksüel bir ilişki başlar.
 
Filmin en güzel yanlarından biride güzelliğini gözler önüne seren Monica Guerritore. Güzel aktirist filmde kariyerinin en iyi performansını sergilermiş. Genelde yan rollerde izlediğimiz Guerritore tiyatrodan sinemaya geçiş yapan bir oyuncu. 13 yaşında sahnelere adımını atan oyuncu kariyerinde iyi bir karakter oyuncusu olarak başlamış.
 
Yönetmen Salvatori Samperi’yi genelde tipik İtalyan işi komedilerde ve dramlarda izliyoruz. Samperi, Malezia’da da farklı bir konuyu işlemiş burjuva aile yapısının bir bakıma bir eleştirisini izlemiştik. Bu filmde de böylesi bir eleştirel yönün olduğunu söylemek mümkün. Bunun yanı sıra filmin atmosferi de oldukça etkileyici 80’lere ait bir film olduğuna inanmak güç. Birkaç küçük detay dışında tarihini bilmeseydim filmin kesinlikle 90’lara ait olduğunu söyleyebilirdim.

 

Fotografando-Patrizia.scanes.jpg

 

Not: İyi Kötü Film sitesinden alınmıştır.

 

Lezioni Private (1975) 

 

lezioni-private-1975-dvd-33979.jpg

 

Güzel ve çekici bir kadın öğretmen olan Carroll Baker özel öğrencisi Rosalino Cellamare'ya verdiği derste öğrencisinin aklını başından alacaktır. Öğrenci artık öğretmeni ile tüm fantezileri kafasında geçirecek onu her an takip edecektir. Emilio Locurcio, sınıf arkadaşı Rosalino Cellamare'nun bu zaafını fark ediyor. Gizlice çektiği çıplak pozlarla öğretmene şantaj yapıyor. Rosalino Cellamare'yi tahrik etmesi karşılığında bu fotoğrafları kimseye göstermeyeceğini söylüyor.

 

İtalyan erotik komedi filmlerinde sıkça işlenen bir konudur öğrenci-öğretmen aşkı.

 

#2
cat

cat

  Yeni Üye

 • Üye
 • 27 İleti

Okunma sayısından anladığım kadarıyla başlık ve konu ilgi çekmiş. Ama nedense yorum yapılmamış.#3
PaşaSpencer

PaşaSpencer

  Ben Bitti Demeden Bitmez ULANNN!

 • Admin
 • SMS Onaylı
 • 1.202 İleti

Bu konuyu bugün gördüm ellerine sağlık elime geçtikçe italyanların bu tarz komedilerini yayınlayacağım. Ama bulması çok zor


 • cat bunu beğendi

#4
cat

cat

  Yeni Üye

 • Üye
 • 27 İleti

Teşekkürler, sağolasın Paşa. Evet Emce Canbay'da öyle demişti bulunması zormuş ne yazık ki0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı